محتویات سبد
(خالی)

پرداخت >>
صفحه اصلی ثبت نام انتقال وجه اینترنتی راهنمای خرید دانلود کسب درآمد توسط تحقیق سرا پروژه های رایگان لیست کامل آرشیو سایت اقلام موجود تماس با ما

iT فـنـاوری اطـلاعـات
فیزیک,ریاضی و آمار
مـهندسی شیـمی,شیمی,پـالایش
مـدیــریـت
مهندسی پزشکی ,پزشـکـی,بـهداشـت
مهندسی آب , توسعه
مهندسی صنایع,صنعت,نساجی
مکانیک,هوافضا,متالوژی,نانو
محیط زیست,نیروگاه,انـرژی
نـفت , گـاز , پتروشیمی
هنـر,گرافیک,بازیگری
کامپیوتر , شبکه
پروژه و پایان نامه
مقاله فارسی
کارآموزی
مقاله انگلیسی
مقاله انگلیسی با ترجمه
پاورپوینت
مقالات رایگان
کشاورزی,امور دامی,طیور
پروژه مالی رشته حسابداری
پروژه کارآفرینی ، طرح توجیهی
پروژه آماده برنامه نویسی
بـرق,الکتـرونیک,مخـابرات
تــاریــخ,جــــغرافـیـا
تـربیـت بـدنـی,ورزش
حــقـــوق,فــقـه
حسابـداری,اقتـصـاد
خودرو سازی
دینـی,اخـلاق,فـلسفـه
روانـشناسی,علوم تـربیتی
رشته صنایع غذائی
زمـیـن شنـاسی,مـعـدن
زیست شناسی
زبـان,ادبیــات
علـوم اجتمـاعی,مشـاوره
علـوم سیـاسی,بیـن الملـل
عمران,معماری,شهرسازی
روابط عمومی ، ارتباطات

پشتیبانی سایت( پورهادی )

09361810592

ساعات پاسخگوئی

8:30 الی 15:00 ، 16:00 الی 22:30

سامانه پیام کوتاه

1293 2040 5000


آخرين به روز رساني :


برای جستجو بین محصولات در سایت از طریق  موتور قدرنمند گوگل کلمات کلیدی پروژه مورد نظر خود را در قسمت جستجو بین موضوعات موجود در سمت چپ سایت نوشته و جستجو فرمایید


 صفحه اصلی / کامپیوتر , شبکه / پروژه و پایان نامه
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

عنوان محصول :

ارائه چارچوبی برای اندازه گیریِ پیاده سازیِ سیستم مدیریت امنیت اطلاعات


امتیاز به این محصول
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی بد

(تعداد رای: 1)

نظرات کاربران (0 پست)

در صورتی که مایل به خرید این محصول هستید ابتدا باید آن را به سبد خرید اضافه کنید

# این محصول به صورت فایل می باشد و پس از پرداخت موفق توسط شما لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میگردد .
# در صورتی که دارای ایمیل شخصی نمیباشید لینک دانلود در قسمت دانلود فروشگاه قرار میگیرد .
# این محصول پس از پرداخت موفق طی حداقل 30 دقیقه و حداکثر 10 ساعت آینده طبق فهرست ذیل ارسال میگردد .
قیمت: ۱۷,۰۰۰ تومان
موجود در انبار: بله

تعداد صفحات: 156 صفحه
نوع فایل ارسالی:
توضیحات: کار جدید و تخصصی

ارائه چارچوبی برای اندازه گیریِ پیاده سازیِ سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

 

  مقدمه

از آنجا که امنیت شالوده ی هر نوع سیستمی می باشد و با حضور خود در  سیستم ها فارغ از نوع و هدف آنها، می تواند برای مدیران و مسئولان زیربط، اطمینان خاطر در برابر انواع تهدیدات، آسیبها، ریسکها و حوادث را به دنبال داشته باشد.

و از دیگر سو هر سازمان، نهاد یا دستگاهی به موازات احساس نیاز به امنیت سیستم خود نسبت به تمامی تهدیدات، ریسکها و حوادث موجود، به امنیت اطلاعات درونی و محرمانه خود به شدت نیازمند می باشد و حتی شاید بتوان گفت امنیت اطلاعات می تواند پایه و اساسی برای حفظ امنیت در اکثریت جنبه های دیگر امنیتی سازمان باشد؛ لذا ضروری است  تحت هرشرایطی امنیت در سازمان موجود و محفوظ باشد و بدلیل اینکه امنیت موضوعی به شدت ریسک پذیر است میبایست مورد مدیریت صحیح و سیستماتیک قرار گیرد.

 

بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي:

 بر همگان واضح است که در این راستا استانداردهای مدیریتی و امنیتی نقش بسزایی را ایفا مینمایند اما سؤال اینجاست به طور خاص کدام استاندارد امنیتی را میتوان نام برد که بتوان با قرار گرفتن در سایه آن سیستمی را برای مدیریت امنیت اطلاعات در یک سازمان پیاده سازی نمود؟ و کدام استاندارد امنیتی بطور اخص به تشریح چگونگی پیاده سازی امنیت اطلاعات دائمی در سازمان میپردازد؟ در واقع استاندارد خاصی که به تشریح و پیاده سازی چنین سیستمی بپردازد موجود نیست و در واقع هریک از استاندارد های امنیتی موجود که میتوان آنها را تحت خانواده استانداردهای ISO/IEC 27000 عنوان نمود، به یک جنبه خاص از این سیستم تأکید دارند و همگی با هم در ایجاد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات نقش ایفا مینمایند.

طی سه دهه اخیر مدیران سازمانها به منظور استقرار امنیت اطلاعات از استانداردهای امنیتی یاری گرفته و سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را در سازمانهای مربوطه پیاده سازی نموده اند و در این خصوص از متدهای گوناگونی نظیر چرخه مدیریتی دیمینگ استفاده نموده اند. این چرخه مدیریتی دارای 4 فاز: plan – do – check – act  است که در هریک از فازهای این چرخه مشتمل بر فعالیتهای خاصی میشود.  اما موضوع حائز اهمیتی که فقدان آن در این پیاده سازی ها به چشم میخورد نبود تعریف واضحی از فعالیتهای هر یک از گام­های چرخه دیمینگ می­باشد. لذا در این تحقیق سعی بر آن است که این فعالیتها، هزینه و زمان لازم برای انجام هر یک در هر دور چرخه بطور کامل مشخص شوند. چرا که با تعیین و تشخیص  فعالیتهای مربوط به هر گام و اینکه هر کدام در هر دور چرخه تا چه اندازه باید اعمال شوند میتوانیم پیاده سازی دقیق تر و درنتیجه کاهش هزینه بیشتر و افزایش امنیت بیشتری را فراهم آوریم.

د - اهمیت و ضرورت انجام تحقيق:

یکی از سرمایه های مهم و اصلی برای هر سازمانی اطلاعات آن می­باشد که تحت هرشرایطی باید محفوظ بماند و تدابیر امنیتی خاصی برای آن لحاظ شود. این تدابیر شامل ایمن سازی فیزیکی و منطقی اطلاعات، جلوگیری از نفوذ بیگانگان، آسیبها و تهدیدات است که از سخت ترین وظایف هر سازمانی میباشد. از سوی دیگر بدلیل آنکه امروزه غالب نیازمندیها، کسب و کار، تجارت، امور مالی و بانکی توسط شبکه های کامپیوتری اعم از اینترنت و اینترانت مرتفع می شوند و روز به روز بر استفاده از این شبکه مهم افزوده می شود لذا اهمیت امنیت اطلاعات دوچندان می شود. چراکه بسیاری از سازمانها به منظور افزایش کیفیتِ خدمت رسانی، کاهش شدید روابط سنتی ناامن و سهولت در برقراری ارتباط بین بخش­های متفاوت سازمان، شبکه را بعنوان ساختار اصلی ارتباطی خود انتخاب می­نمایند.

حفظ امنیت در سیستمی با خصوصیات فوق الذکر که کالای مبادله شده در آن اطلاعات است آنچنان اهمیت پیدا می­کند که مدیران و مسئولان زیربط درصدد برقراری هرچه بیشتر امنیت اطلاعات از طریق سیستم­ها و مکانیزم­های امنیتی و مدیریتی هستند تا نه تنها امنیت را برای مبادله اطلاعات فراهم آورند بلکه میزان امنیت موجود را ارتقا بخشیده و در حفظ و نگهداری آن تلاش نمایند.

به همین منظور و در راستای تأمین امنیت پایدار باید سازمانها برای نیل به هدف والای کسب امنیت اطلاعات در سایه استانداردهای امنیتی شناخته شده بین المللی قرار گیرند و طبق این استانداردها گام بردارند. این استانداردها نه تنها سازمانها را در حفظ امنیت خود در تمامی جهات (فیزیکی، منطقی، تهدیدات، آسیب­ها، ریسک­ها و ...) توانمند می­سازد بلکه آنها را مجاب می­سازد تا تغییراتی اعم از داخلی و خارجی در سازمان خود اعمال نمایند. همچنین شیوه اعمال تغییرات و چگونگی قرار گرفتن در مسیر استانداردهای امنیتی را به مدیران سازمانها آموزش می­دهند. استانداردهای امنیتی حتی پس از حصول امنیت در یک مرحله، نه تنها مدیران را در ادامه راه تنها نمی گذارند بلکه به صورت پایدار و چرخشی سیستم مدیریتی خود را برای تداوم امنیت در آن سازمان اجرا می­نمایند. بر همین اساس و بدلیل وابستگی­ها و ارتباطات غیرقابل چشم پوشی سازمان­ها، نهادها و دستگاه­های داخلی با سازمان­ها، نهادها و دستگاه­های خارجی ضروری می­نماید تا مدیران برای نیل به هدف بلند مدت و پایدار خود که همان امنیت اطلاعات است هرچه سریعتر تحت حمایت این نوع سازمان­ها قرار گیرند چرا که این استانداردها مدیران را در به حداقل رساندن تهدیدات و ریسک­های تجاری توانمند می­سازد.

غالباً سازمان­ها وقتی با تهدیدات امنیتی روبرو می­شوند اولین و مهمترین اقدامی که انجام می دهند خرید محصولات امنیتی و به کارگیری آنها در سیستم­های کامپیوتری شان است. اما لازم است بدانیم تنها استفاده از گران قیمت­ترین محصولات امنیتی بدون شناخت و تحلیل دقیق از نیازهای امنیتی، عدم استفاده از استانداردهای امنیتی در بکارگیری و کنترل سیستم های امنیتی و عدم به روز رسانی مداوم این سیستم­ها  کارساز نخواهد بود.

دامنه چنین سیستمی بر مبنای ویژگی کسب و کار، سازمان، مکان، فناوری­ها و دارائی­های مالی و اطلاعاتی تعریف می­شود. همچنین دامنه این سیستم جزئیات و توجیه لازم برای کنارگذاری هر چیزی از دامنه را شامل می­شود.

نکته قابل توجه اینکه " یک سیستم مدیریت امنیت اطاعات با حفظ محرمانگی، یکپارچگی و قابلیت در دسترس بودن اطلاعات، از منابع اطلاعاتی یک سازمان به صورت پایدار محافظت می­نماید. "

 

مرور ادبیات و سوابق مربوطه:

استانداردهای امنیتی در دنیا تحت عنوان ISO/IEC 27000 شناخته می­شوند که این استانداردها اگرچه برای مدیران سازمانهای ایرانی امری جدید و نو به نظر می رسد ولی واقعیت این است که تا کنون قریب به 30 مورد از اعضای آن منتشر شده و یا در حال آماده سازی هستند و این امر مبین این نکته است که پیشینه ی طولانی توجه و پیاده سازی آنها به سال­های 1998 - 1995 می­رسد. از جمله کارهای انجام گرفته در خصوص پیاده سازی استانداردهای امنیتی و یا به عبارت دیگر پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات میتوان به موراد زیر اشاره نمود:

مرجع [1] علاوه بر مروری بر سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و استانداردهای امنیتی مربوطه راهنمایی برای پیاده سازی این سیستم  ارائه میدهد و مرجع [2] به تشریح سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و پروسه امنیت اطلاعات در سازمانها می پردازد.  مرجع [3] به بررسی نحوه دریافت ممیزی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات میپردازد و در مرجع [4] مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات برای سازمانها و سرمایه گذاران مورد بررسی قرار میگیرد. در مرجع [5] استانداردهای امنیتی و مستندات مفید برای پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات بررسی می­شود. در مرجع[6] علاوه بر معرفی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات، نیازمندی­ها و فاکتورهای مهم در موفقیت آن نیز بررسی میشود.  در مرجع [7] خط مشی امنیت اطلاعات تجزیه و تحلیل می­شود. مرجع [8] به بررسی استاندارد ISO/IEC 27001 میپردازد. مرجع [9] به بررسی استانداردهای امنیتی و ارتباط آنها پرداخته و علاوه بر این کنترل­های امنیتی استاندارد 27001 را تشریح می­نماید و مرجع [10] به بررسی استاندارد 27002 می­پردازد.

 

[1] “ISMS Implementation Guide”, atsec information security corporation,2007

[2] “Information Security Management Systems”, 2003.

[3] http://isms-guide.blogspot.com/2008/07/isms-auditing-guideline-pdf-file.html, 2008

[4] http://www.nexcons.com/index.html

[5] http://www.aexis.de/index.php?site=news

[6] http://en.wikipedia.org/wiki/Information_security_management_system#Need_for_a_ISMS

[7] http://www.windowsecurity.com/

[8] http://www.27001-online.com/index.htm

[9] Dale Johnstone , “ international standars on information security management – current and future development “ ,19 May 2009

[10] http://www.aexis.de/index.php?site=news

 

 

جنبه جديد بودن و نوآوري در تحقيق:

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات چرخه ای به نام " چرخه دیمینگ " را به عنوان مهمترین ابزار کاری خود مورد استفاده قرار میدهد. خصوصیت بارز این چرخه وجود 4 مرحله اساسی 1- PLAN   2- DO  3- CHECK  4- ACT درآن است و در هر یک از این مراحل انواع فعالیتها و کنترل های متناسب با سازمان مهم و مطرح است. امّا نکته قابل تأمل که جنبه جدید بودن این تحقیق را مبین میسازد این است که: چه نوع فعالیتهایی در هرفاز  باید انجام شود؟ پس از تشخیص نوع فعالیتهای هر فاز، هرکدام در هر دور چرخه به چه میزان و درصدی باید انجام شوند؟ انجام هر یک از فعالیتهای مشخص شده در هر دور چرخه، چه میزان از فاکتورهای سه گانه امنیت: یکپارچگی، در دسترس بودن و قابلیت اطمینان را میبایست تأمین کنند؟

 

اهداف مشخص تحقيق:

شناخت اهمیت و ضرورت امنیت اطلاعات

بررسی استانداردهای امنیتی

شناسایی شیوه های مختلف موجود در پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و بررسی آنها

تعریف فرمت پیشنهادی برای تعیین فعالیتهای هر یک از مراحل چرخه دیمینگ

ارائه چارچوبی برای اندازه گیریِ مراحل پیاده سازی این سیستم

مطالعه­ی موردی چارچوب ارائه شده در یک سازمان خاص

 

سؤالات تحقیق:

امنيت اطلاعات  و سیاست امنیت اطلاعات چیست ؟

استانداردهای ISO/IEC 9000  و ISO/IEC 14000 در پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات چه جایگاهی دارند؟

چه استانداردهای امنیتی برای مدیریت امنیت اطلاعات وجود دارد؟

ارتباط بین استانداردهای امنیتی ISO/IEC 27000 و جایگاه هرکدام در راستای پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به چه صورتی است؟

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات چیست؟

چه متدولوژی ها و روشهایی برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات موجود است؟

چه فرآیندهایی برای اخذ گواهینامه آن وجود دارد؟ 

چرخه مدیریتی دیمینگ چیست و در پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات چگونه نقش ایفا مینماید؟

چگونه میتوان از استانداردهای امنیتی در چرخه مدیریتی دیمینگ برای پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات استفاده نمود؟

.............................

 

 

آیا در رابطه با ارائه چارچوبی برای اندازه گیریِ پیاده سازیِ سیستم مدیریت امنیت اطلاعات سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم زیر استفاده نمایید.

نام شما:

پست الکترونیک:

لطفا دقیقا مشخص نمایید در مورد محصول چه اطلاعاتی می خواهید ارائه چارچوبی برای اندازه گیریِ پیاده سازیِ سیستم مدیریت امنیت اطلاعات:

 
شناسه
رمز عبور
فراموشی رمز

 برای دریافت محصول ابتدا در سایت ثبت نام کنید


پرداخت آنلاین سايت تحقيق سرا توسط

انجام میشود .

 پذیرنده کلیه عابربانکهای بانکی کشور تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به فروشگاه تحقیق سرا میباشد 

Designed by "Peyman Pourhadi"